Szinodalitás magyarul konferencia – 2025.03.01.

Milyen mértékben nyert teret hazánkban Ferenc pápa álma a szinodális, vagyis beszélgető egyházról? Mennyiben látnak partnert egymásban püspökök, papok szerzetesek és világi hívők, férfiak és nők? Merre érdemes keresni a megújulás útjait?

Ezekről a kérdésekről szólt a Szinodalitás magyarul című konferencia március 1-jén a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán. A tanácskozás fővédnökei Erdő Péter és Német László bíborosok, szervezői az Egyház2030 és a Megújul.hu szellemi műhelyei voltak, de a kezdeményezést támogatta a római Püspöki Szinódus Főtitkársága is.

Videóinkban a résztvevőket kérdeztük, szerintük mi szolgálná leginkább az egyház megújulását.

1. rész

A videóban megszólalók: Csiszár Klára teológus, Goda Gyula pszichológus, Pálfai Zoltán plébános, Forrai Tamás jezsuita szerzetes, Gőbel Ágoston szerkesztő-műsorvezető, Michels Antal plébános, Varga László püspök, Görföl Tibor teológus, Geng Noémi teológus, Gégény István teológus.

2. rész

A videóban megszólalók: Mohos Gábor püspök, Csehné Vadnai Borbála életvezetési tanácsadó, Máté-Tóth András teológus, Csomós János református lelkész, Mészáros Judit Ráhel ferences kisnővér, Guba András piarista szerzetes, Kauser Tibor mérnök, Kurali Dominika megváltós nővér, Vincze Tibor diakónus, Pogány Anikó kommunikációs tréner, Szőnyi Szilárd újságíró.

MeghallgatLAK Podcast adások

S01E05 – Az egyházi válságokra nem megoldás az elhallgatás

2025. március 19.

Túl közel ment a magyar református egyház a politikához, a kegyelmi botrány ennek egyik tünete, az ilyen sebet pedig nem lehet szőnyeg alá söpréssel gyógyítani. Pecsuk Ottó és Kodácsy Tamás lelkészek konferenciát szerveztek a megújulás jegyében, ennek tapasztalatai mellett arról is vallanak a Meghallgatlak podcast adásában, hogy mit gondolnak a katolikus egyház megújulási esélyeiről, s miért tekintenek elismerően Ferenc pápára.

S01E04 – A háborúra a szolidaritás lehet a válaszunk

2025. február 26.

Az orosz hadsereg három éve támadta meg Ukrajnát. A fegyveres agresszió kezdetének harmadik évfordulóján a Szent Egyed Közösség regionális felelősével, Szőke Péterrel és Szűcs Adéllal, a közösség hazai tagjával beszélgettünk a béketeremtés lehetőségéről, a perifériára szorult emberekkel való baráti kapcsolat kiépítéséről. Szóba került a magyarországi hajléktalanok között végzett missziójuk is – hamarosan szentmisét fognak bemutatni az utcán elhunyt hontalanokért, amely után együtt fognak étkezni a legszegényebbekkel. Kik azok a béke népei? Mit jelent a megtérés forradalma? Hogyan válhatunk a béke kézműveseivé? A Meghallgatlak adásából kiderül.

S01E03 – Miért nem épít ki aktívabban társadalmi hidakat az egyház?

2025. február 12.

A harmadik adásban Bolgár György, a Klubrádió műsorvezetője és Pápai Gábor karikaturista a vendégünk. Őket hallgatva feltárulhat előttünk egy olyan közösség világa, amelynek tagjai nemhogy nem ellenségei a kereszténységnek, de éppenséggel tele vannak érdeklődéssel a hit kérdései iránt, noha kívülállónak tekintik magukat. Konkrét javaslatok hangzanak el arra, hogy miben volna érdemes megújulnia a magyar katolikus egyháznak, és Ferenc pápa személyiségével kapcsolatban is megosztják a gondolataikat.

S01E02 – A bűnözők számára is nyitva áll a menny?

2025. január 29.

Sanyi 18 éves kora óta börtönben ült, évtizedes rabság után pár hónapja szabadult. A nyugdíjas Éva néhány éve levelezni kezdett vele, így közelebb került Jézushoz, megtért, keresztény lett. Ők ketten nem kerültek volna kapcsolatba, ha nincs a Mécses Szeretetszolgálat és annak vezetője, Tarján Gabriella. Velük beszélgetünk egy különleges misszióról.

S01E01 – Mi fán terem a digitális misszionárius?

2025. január 15.

A jövő egyházának fiatal építőiről, a modern hithirdetés különlegességeiről beszélgetünk Andrásfalvy Mirjám katolikus influenszerrel és Matusek-Fekete Ágnes egyházi kommunikátorral.

A jövő egyháza videósorozat

Görföl Tibor – Élő, megújuló egyház

Görföl Tibor egyházálma

Görföl Tibor teológus, egy olyan egyházról álmodik, amely képes összekapcsolni a hagyományokat a modern világ kihívásaival, miközben mélyen elkötelezett marad a hit, a közösség és a szeretet iránt. Elképzelése szerint az egyház a jövőben nyitottabb, befogadóbb lesz, és hitelesen fogja képviselni az evangéliumi üzenetet, miközben teret ad a teológiai párbeszédnek és az emberi méltóság védelmének.

Görföl Tibor házi feladata

Görföl Tibor házi feladata az egyház számára az, hogy előmozdítsa a párbeszédet és a szinodalitás szellemében az együttműködést. Feladatnak tekinti a teológiai oktatás megerősítését, valamint a laikusok aktív bevonását az egyházi életbe. Arra ösztönöz, hogy a hívek és a teológusok közösen dolgozzanak a hit hiteles és releváns megélésén a mai világban.

Kurali M. Dominika – Az egyház női arca

Kurali M. Dominika egyházálma

Kurali M. Dominika, az Isteni Megváltóról nevezett Nővérek Kongregációjának a tagja egy olyan egyházról álmodik, amely mélyen gyökerezik a hitben és a szeretetben. Szeretné, ha a jövő egyháza képes lenne hitelesen megélni és közvetíteni az evangéliumi értékeket, miközben megőrzi a közösség és az egyéni hívők lelki növekedését.

Kurali M. Dominika házi feladata

Kurali M. Dominika szerzetesnővér házi feladata az egyház tagjai számára, hogy támogassák a közösségi életet és a fiatalok hitének elmélyítését, valamint elősegítsék a személyes találkozásokat, amelyek az evangéliumi tanítások gyakorlati megélésére ösztönöznek mindenkit.

Berta Tibor – A jövő pásztorai

Berta Tibor egyházálma

Berta Tibor katonai ordinárius egy olyan egyházról álmodik, amely közel áll az emberekhez, amely megértéssel és empátiával fordul a hívek felé, és amely hitelesen képviseli Krisztus tanításait a modern világban. A püspök szeretné, ha a jövő egyháza képes lenne rugalmasan alkalmazkodni a társadalom változásaihoz, és aktívan részt venne a közösségek életében.

Berta Tibor házi feladata

Berta Tibor katonai ordinárius házi feladata, hogy elősegítse a katonai és civil közösségek közötti kapcsolatokat, és támogassa a lelkészi szolgálat megújulását, különösen is nagy figyelmet fordítva a fiatalokra. Legfőbb célja pedig nem más, mint az egyházat élővé és vonzóvá tegye minden generáció számára.

Gégény István – Az egyház sokszínű

Gégény István egyházálma

Gégény István teológus, a Szemlélek értékmagazin alapítója egy olyan egyházról álmodik, amely nyitott a párbeszédre és valódi megújulásra. Szerinte a Magyar Katolikus Egyháznak és vezetőinek alapvető belső megújulásra van szükségük, hogy a hívek és a társadalom számára hitelesen képviseljék az evangéliumi értékeket, illetve az egyháznak túl kell lépnie a megszokott formákon, és a szív megtérésére kell összpontosítania.

Gégény István házi feladata

Gégény István házi feladata mindannyiunk számára, hogy aktívan vegyünk részt az egyházi párbeszédben, és támogassuk a szinodalitás folyamatát, amely Ferenc pápa egyik kulcsfontosságú reformja. Arra ösztönöz, hogy ne féljünk szembenézni a kihívásokkal, folytassunk őszinte beszélgetéseket, és keressünk megoldásokat a megosztó kérdésekre.

Varga László – Párbeszéd a Lélekben

Varga László egyházálma

Varga László kaposvári megyéspüspök egyházálma egy olyan egyházról szól, amelyben a központban az imádság, a dicsőítés és a gyógyulás áll. Az általa megálmodott „Irgalmasság Háza” egy olyan hely, ahol az emberek testi, lelki és szellemi gyógyulása is megvalósul. Víziójában az egyház nem csak lelki segítséget nyújt, hanem egy holisztikus megközelítést kínál az emberi szenvedések enyhítésére, összekapcsolva a spirituális gyógyítást a pszichológiai és testi támogatással is.

Varga László házi feladata

Varga László kaposvári megyéspüspök házi arra kéri a híveket, hogy támogassák a közösségekben folyó dicsőítést és imádást, valamint vegyenek részt aktívan az egyház által kínált gyógyító szolgálatokban. Arra buzdít mindenkit, hogy segítsenek megvalósítani az „Irgalmasság Háza” vízióját.

Gulyás Péter – Mindenki egyházépítő

Gulyás Péter egyházálma

Gulyás Péter egyházépítő egyházálma a közösségépítésről és az egyházi megújulásról szól. Az egyházépítő célja nem más, mint az egyház tagjai közötti kapcsolatokat erősítse, amely elősegíti a szinodalitás elvét, vagyis az együtt haladást és párbeszédet. Gulyás Péter azt szeretné, hogy az egyház egy befogadóbb, nyitottabb közösség legyen a jövőben, ahol mindenki megtalálja a saját helyét és szerepét.

Gulyás Péter házi feladata

Gulyás Péter arra kéri az egyház tagjait, vagyis minket, hogy vegyünk részt aktívan a szinodális folyamatban, amelynek célja nem lehet más, mint a hívek és az egyházi vezetők közötti párbeszéd és egyenlőség erősítése. Arra buzdít, hogy osszuk meg egymássl véleményünket, ötleteinket, és javaslatainkat az egyház megújulásával kapcsolatban.

Hortobágyi T. Cirill – A közösségnek ereje van

Hortobágyi T. Cirill egyházálma

Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát egyházálma a közösségépítés fontosságáról és a hit megéléséről szól. A főapát egy olyan egyházról álmodik, amely a szinodalitás, vagyis az együtt haladás elvét hangsúlyozza, amely Ferenc pápa reformjainak is egy központi eleme. Legyünk egy olyan egyház tagjai, amelyben egyetértés és egyenlőség uralkodik a tagok között!

Hortobágyi T. Cirill házi feladata

Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát arra kér mindannyiunkat, hogy adjuk tovább a szinodalitás üzenetét a katolikus egyházban. Hiszen a szinodalitás célja a hívek és az egyházi vezetők közötti párbeszéd és együttműködés erősítése, hogy közösen dolgozzunk az egyház megújulásán.

Német László – Együtt haladunk

Német László egyházálma

Német László érsek egyházálma egy befogadóbb, nyitottabb és aktívabb egyház megteremtése, amely képes válaszolni a mai kor kihívásaira, miközben hű marad Krisztus tanításaihoz. Különösen fontosnak tartja a szinodalitás elvét, amely Ferenc pápa egyházi reformjainak is központi eleme, ezért arra buzdít, hogy beszélgessünk sokat egymással, hallgassuk meg egymást, tiszteljük a másságot, és imádkozzunk együtt.

Német László házi feladata

Német László belgrádi érsek arra kér mindannyiunkat, hogy aktívan vegyünk részt az egyház életében és a szinódusi folyamatban, ezzel is elősegítve az egyház megújulását. Szorgalmazza, hogy tudatosabban vegyünk részt az egyházi eseményeken, és próbáljuk megérteni a szinodalitás lényegét, ezzel támogassuk Ferenc pápa egyházi reformjait.

Csiszár Klára – Az egyház támogat

Csiszár Klára egyházálma

Csiszár Klára egyházálma a keresztény közösségek megújulásáról szól, amelyben az emberek közötti kapcsolatokat és az Istennel való viszonyt helyezi előtérbe. Egy olyan közösséget képzel el, ahol az őszinte szeretet és támogatás uralkodik, és mindenki aktívan részt vesz a közösségi életben. A hangsúly a hiteles, személyes hiten és a közösség építésén van, amelyben mindenki megtalálja a helyét és szerepét.

Csiszár Klára házi feladata

Csiszár Klára, a linzi Katolikus Egyetem teológus-professzorának egyházálma a keresztény közösségek megújulásáról szól, amelyben az emberek közötti kapcsolatokat és az Istennel való viszonyt helyezi előtérbe. Egy olyan közösséget képzel el, ahol az őszinte szeretet és támogatás uralkodik, és mindenki aktívan részt vesz a közösségi életben.

Beer Miklós – Az egyház nyitott

Beer Miklós egyházálma

Beer Miklós egyházálma, hogy a jövő egyháza nyitottabb, befogadóbb és rugalmasabb legyen. Szerinte az egyháznak alkalmazkodnia kell a modern társadalomhoz, és nagyobb hangsúlyt kell fektetnie a közösségépítésre. Szeretné, hogy az egyház ne csak a hagyományok őrzője legyen, hanem egy olyan hely, ahol az emberek megtapasztalhatják Isten szeretetét és megtalálhatják a lelki békét.

Beer Miklós házi feladata

Beer Miklós a Váci egyházmegye nyugalmazott püspöke arra kér mindannyiunkat, hogy képzeljük el mi is a jövő egyházát, és válaszoljunk arra, hogy, milyen változásokra van szükség. Hogyan tudunk mi is hozzájárulni az egyház megújulásához?