Igazságosabb, befogadóbb egyház – megjelent a szinódus második ülésszakának munkadokumentuma
Az irat alapvetően az októberi tanácskozás résztvevőinek felkészülését segíti, de bárki megismerheti, mely területeken várható először az egyház megújulása. Mutatjuk a részleteket.
A szinodalitásról szóló szinódus második ülésszakának munkadokumentuma öt fejezetből áll, amelyek sorra veszik a legfontosabb kérdéseket és irányelveket. Az Instrumentum laboris öt nagy része a következő: bevezetés, alapok, és a három központi rész. Talán senkit sem ér meglepetésként, hogy a dokumentum átfogóan foglalkozik a nők szerepével, a modern egyház irányításával és a transzparenciával. A három fő szakasz hivatalos elnevezése: I. rész: Kapcsolat Istennel, a testvérekkel és a többi egyházzal, II. rész: Képzési folyamatok és közösségi megkülönböztetés, III. rész: Ökumenikus és vallásközi párbeszéd.
A szegények helyzete
A dokumentum egyik központi témája a szegények és marginalizált csoportok helyzete. Az egyház szociális tanítása alapján a szegények és elnyomottak támogatása teológiai alapvetés, amely ma is elsődleges fontosságú, dacára a többi kiemelt területnek. Az Instrumentum laboris első fejezete tehát a menekültekre, az őslakosokra, a különféle bántalmazások áldozataira, a rasszizmusra, az emberkereskedelemre, valamint az idősek és kizsákmányoltak helyzetére fókuszál. Ez a fejezet egyértelműen kimondja, hogy
az egyháznak feladata a társadalmi igazságtalanságok elleni küzdelem
és a legkiszolgáltatottabbak védelme. Hogy az egyház valóban mindennemű bántalmazás áldozatának támogatását saját feladatának tekinti, mi sem bizonyítja jobban, minthogy a magzatok és anyák védelmét külön részletezi. Ezzel át is tereli a figyelmet a következő nagy, egyben a második legfontosabb kérdéskörre, a nők helyzetére a jelen egyházában.
A nők szerepe az egyházban
Kiemelt figyelmet kap a nők szerepe és az ezzel kapcsolatos felelősségvállalás. A dokumentum részletesen tárgyalja a női diakonátus kérdését, valamint azt, hogy a nők több feladatot kapjanak a döntéshozatalban és az egyházi irányításban. A fejezet rávilágít, hogy ez nem csupán egy etikai vagy egyenlőségi kérdés, hanem itt az egyház missziós tevékenységének segítéséről van szó, márpedig a leírtak alapján a nők tevékeny részvétele hatékonyabbá teheti a közösségeket. Az Instrumentum laboris arra ösztönzi az egyházat, hogy teremtsen új lehetőségeket a keresztény nők számára, hogy aktívan részt vehessenek a szinodális folyamatokban.
A kapcsolódás ereje
A migránsok és menekültek befogadása és integrációja szintén központi téma, a több éve folyamatos etnikai vándorlás után, amely mára minden keresztény embert érint valamilyen formában. A dokumentum egyértelműen kimondja, hogy a migránsok és menekültek igenis hozzájárulnak a befogadó közösségek megújulásához és gazdagodásához. Éppen ezért a katolikusok feladatai közé tartozik az is, hogy nyitottan fogadják őket, és mind egyénileg, mind közösségben segítsék a menekülteket az új élet megteremtésében, ezzel támogatva az interkulturációt. Az Instrumentum laboris ezen része az elfogadás kultúrájára és a népcsoportok közötti párbeszédre helyezi a hangsúlyt annak érdekében, hogy
kirekesztő keresztényekből befogadó keresztényekké váljunk.
Ugyanakkor a vonatkozó rész kiemeli, hogy az egyház liturgikus hagyományának és vallási gyakorlatának tiszteletben tartása alapvető fontosságú minden felekezetű hívő számára. Kétség nem férhet a dokumentum jól megfontolt, tudatos felépítéséhez, ugyanis a menekültkérdéssel foglalkozó fejezetet végül a vallások közötti párbeszéd előmozdítását taglaló zárószakasz követi. Miért szerepel ez az irányvonal a legfontosabb témák között? Mert a béke érdekében nélkülözhetetlen az ökumenizmus és az egyházközi kapcsolatok erősítése. Az Instrumentum laboris kitér arra, hogy ebben jelentős szerepe van a tanúságtételeknek. A megosztás által gyógyulhatnak a történelmi sérelmek, miközben a keresztény egység erősödhet. Az a cél, hogy az egyház felszámolja a különböző vallási közösségek közötti bizalmatlanságot és félelmet.
Summa
Az első ülésszak dokumentuma hasonló alapelveket fogalmazott meg, de kevesebb hangsúlyt fektetett konkrét intézkedésekre és reformokra. Az új dokumentum viszont már részletesebben tárgyalja a nők és a marginalizált csoportok helyzetét, és konkrétabb kérdéseket fogalmaz meg az egyház számára. Ez azt jelzi, hogy az első ülésszak visszajelzései alapján a második ülésszakasz arra koncentrál, hogy miként ültesse át az elméletet gyakorlatba. 2024 októberében nem csupán az előző évi tapasztalatokat összegzik Vatikánban, hanem iránymutatást adnak a további lépésekhez.
Konkrétan a szegények, a nők, a menekültek és a vallásközi párbeszéd kérdéseivel foglalkoznak majd a résztvevők.
Bár kiemelt egyházi és laikus személyek ülnek majd a tárgyalóasztalok körül, az egyház minden tagját arra hívja, hogy aktívan vegyen részt ebben a folyamatban, hogy közösen dolgozzunk egy befogadóbb, igazságosabb egyház megteremtésén.
Az Instrumentum laboris irányelveinek főbb részei itt érhetők el magyarul.
Kiemelt fotó: vaticannews.va