Szinodalitás tanszék-részleg jött létre Ausztriában magyar teológusnő vezetésével
A nemrég véget ért püspöki szinódus folyományaként a szinodalitás kutatására és oktatására új tanszék-részleget alapítottak a linzi katolikus egyetemen. A részleg vezetője Csiszár Klára tanszékvezető pasztorálteológus, a római tanácskozás egyik magyar résztvevője, az egyetem rektorhelyettese, a Teológiai Kar dékánja.
A szinodalitás egyre fontosabb szerepet játszik a kortárs katolikus teológiában, így, mondhatni, az egyház jövőjének egyik kulcseleme. Erre utalnak Ferenc pápa megnyilatkozásai is, melyek szerint ez több, mint módszertani eszköz, sokkal inkább teológiai alapelv, amely az egyház megújulását és társadalmi küldetését szolgálja. Ezt hivatott támogatni a linzi Katolikus Egyetem (Katholische Privat-Universität Linz, KU Linz), ahol nemrég új tanszék-részleget (Abteilung) hoztak létre a szinodalitás kutatására és oktatására. A kezdeményezők különleges gyorsasággal reagáltak Ferenc pápa szinodalitással kapcsolatos üzenetére, melynek jegyében az egyházfő a tanácskozás záródokumentumát az egyház tanítóhivatalának részévé tette.
A tanszék-részleg december 1-én indult
A döntést Manfred Scheuer püspök, az intézmény Magnus Cancellariusa, valamint az egyetem kari tanácsának egyhangú támogatása is megerősítette. A tanszék-részleg 2024. december 1-én kezdte meg működését, s az egyház belső és külső kihívásaira adott tudományos és pasztorális válaszok kidolgozására összpontosít.
A részleg vezetőjének Csiszár Klárát nevezték ki.
A teológus azon kevés világi szakértő közé tartozik, akik helyet foglalhattak a szinodálisról tartott szinódus asztalánál. A professzor a linzi egyetem rektorhelyettese, a Teológiai Kar dékánja, így szerepe kulcsfontosságú az új tanszék-részleg stratégiai irányításában is.
A szinodális egyház építése elkezdődött
Az új strukturális egység létrehozásának legfontosabb célja, hogy elvi és gyakorlati szinten hozzájáruljon a szinodális egyház modelljének kialakításához. A részleg elsődleges kutatási és oktatási területei a szinodalitás teológiai, kánonjogi, társadalmi és kulturális vonatkozásai. Kiemelt figyelmet fordítanak a decentralizációra, a nők egyházi szerepének erősítésére, az ökumenikus együttműködésre, valamint a klímaváltozás kihívásaira. Mindennek érdekében
a tanszék-részleg vezetése kulcsszerepet szán egy nemzetközi kutatócsoportnak is,
amely különböző teológiai hagyományokat követő, kelet- és nyugat-európai szakértőkből áll. A csoport feladata, hogy a szinodalitás legfontosabb kérdéseire választ keressen, azokat érthetővé és elérhetővé tegye az egyházi személyek, valamint a laikusok számára, ezzel is elősegítve az európai helyi egyházak szinodális átalakulását a világegyház szimfóniájában.
A szinodális iskola alapjai
A tervek között szerepel, egy úgynevezett School of Synodality képzési kínálat kidolgozása is, ahol a hallgatók elsajátíthatják a szinodális folyamatok irányításához szükséges elvi ismereteket és gyakorlati készségeket. Ez az új oktatási struktúra egyedülálló módon lehetőséget nyújt arra, hogy a leendő lelkipásztorok, önkéntesek és laikus vezetők olyan szemléletet és eszköztárat sajátítsanak el, amely megfelel a modern egyház igényeinek, és a remények szerint másokat is a szinodalitás eszméjének megvalósítására ösztönöz.