A szinódus Isten ajándéka – részletek az első szinódusi sajtótájékoztatóról
Már javában zajlik Rómában a szinodális szinódus – a következőkben részletes tudósítást olvashatnak a mai sajtótájékoztatóról.
Október 3-án, a délutáni órákban került megrendezésre a Püspöki Szinódus 16. Rendes Közgyűlés második ülésszakának első sajtótájékoztatója a Vatikánban. A rendezvény középpontjában a szinodalitás megújulásának útja és a közeljövőt érintő egyházi megújulás állt. Az eseményen részt vettek a szinódus különböző vezetői, köztük Giacomo Costa, Riccardo Battocchio, Maria de los Dolores Palencia Gómez, Daniel Ernest Flores és Paolo Ruffini.
Hagyjuk szóhoz jutni a Szentlelket!
Még a sajtótájékoztató előtt Ferenc pápa emlékeztette a résztvevőket, hogy a szinódus nem pusztán egy adminisztratív hivatali esemény, hanem komoly lelki folyamat, amelynek célja az egyházi közösség újjáépítése. A Szentatya egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy ebben a komoly folyamatban nincsenek egyedül a döntéshozók.
„A Szentlélek vezeti a lépteinket, amikor az egymás iránti szeretet útjára lépünk”
– mondta Ferenc pápa, hangsúlyozva, hogy a közösségi párbeszéd és a Szentlélek hívása kulcsfontosságú ezekben a napokban, amikor az egyháznak nyitottnak kell lennie, és el kell fogadnia olyan nézőpontokat is, amelyekről eddig hallani sem akart.
Az október 3-án tartott, nagy jelentsőggel bíró sajtótájékoztatón Mario Grech bíboros, a szinódus főtitkára kiemelte, hogy a szinódus a hallgatás és az imádság útja. „Az igazi megújulás és a reform nem csupán szerkezeti változásokból áll, sokkal inkább a közösség megújulásában, amely az egész egyházat érinti” – mondta Grech bíboros, aki megjegyezte azt is, hogy ez a változás, ez a reform nem lehet öncélú, még akkor sem, ha sokan önös szándékokat látnak benne.
Az evangélium hitelességének megőrzése
A Szentatya és a szinódus főtitkára után Riccardo Battocchio, a szinódus különleges titkára szólt a jelenlévőkhöz. Az atya a szinodalitás mélyebb teológiai jelentőségéről beszélt. „Nagyon fontos, hogy az egyházi megújulásnak összhangban kell lennie az evangéliumi üzenettel. Ennek része, hogy felismerjük, Isten jelen van közösségeinkben, és minden hívőt meghív arra, hogy aktívan részt vegyen az egyház megújulásában” – mondta az olasz teológus, aki szeretné, ha a szinódusi folyamat során minden résztvevő meghallgatásra találna, hiszen az egyház
csak így találhatja meg a közös utat, amelyen járva hitelesebben tudja képviselni az evangéliumi üzenetet.
Ezt követte Maria de los Dolores Palencia Gómez nővér tanúságtétele, amelyben megosztotta saját tapasztalatait arról, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie a különböző kultúrákban és közösségekben tevékenykedő nővéreknek. „A Szentlélek által vezetett szinodalitás egy új reményt hozhat azoknak, akik a periférián élnek, és akiket szó szerint kizárnak az egyházi életből.” A nővér szerint ezért is olyan lényeges, hogy az egyház eljusson a legtávolabbi helyekre is, ahová eddig nem jutott el.
A cél közös
A sajtótájékoztatón felszólalt Paolo Ruffini, a Kommunikációs Dikasztérium prefektusa is, aki ismertette a szinódus kommunikációs stratégiáját. Hangsúlyozta, hogy a nyilvánosság és a média bevonása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a szinódus üzenete elérje a világ minden tájára. „Az egyház mondanivalója nem zárható be a templom falai közé, nyitottan kell szólnunk mindenkihez, beleértve a fiatalokat, a szegényeket, és azokat, akik még nem hallották az evangélium üzenetét” – mondta, majd bejelentette, hogy a szinódus során négy nyilvános fórumra is sor kerül, ahol az egyház tagjai megoszthatják személyes tapasztalataikat. A kezdeményezés célja, hogy elősegítse az egymás iránti nyitottságot a közösségi döntéshozatal során. Végül Daniel Ernest Flores bíboros, a szinódus egyik delegált elnöke szólt a jelenlévőkhöz, aki a szinódus fontosságáról beszélt, már ami a világ békéjének előmozdítását illeti.
„Amikor a világban ennyi konfliktus van, a szinódusnak azt kell üzennie, hogy a béke igenis elérhető,
ha képesek vagyunk meghallgatni egymást, és közösen keresni Isten útját” – mondta, majd hozzátette, hogy az egyház feladata, hogy híd legyen a különböző emberek és közösségek között, és hogy a szinodalitás révén az egyház példát mutasson a világ számára az igazság és a közjó keresésében
A sajtótájékoztató során elhangzott felszólalások és nyilatkozatok egyértelművé tették, hogy a szinódusi folyamat nemcsak egyházi reform, nemcsak egy formális ülés, hanem a közösségi meghallgatás, az alázat és a Szentlélek vezetése által zajló megújulás. A szinódus meghívást jelent a világ számára, hogy közösen keressük az igazságot és a békét, amellyel Isten megajándékozta az embert. Ez az út arra hívja az egyház tagjait és a világ közösségeit, hogy együtt, egymást meghallgatva járják az evangélium útját, és törekedjenek a közös jó elérésére.