Először neveztek ki nőt püspöki helynökké Ausztriában

Történelmi jelentőségű döntés született az ausztriai Gurk–Klagenfurt Egyházmegyében: először neveztek ki nőt olyan tisztségre, amely feladatköreit tekintve hasonlít a püspöki helynökéhez, ám valójában nem azonos vele.

Nemrég számoltunk be arról, hogy január elején egy vatikáni „minisztérium”, a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériuma élére került Simona Brambilla szerzetesnővér, ezzel is jelezve Ferenc pápa elkötelezettségét a női vezetők iránt. A gurki egyházmegye mostani kinevezéséről az osztrák egyházi vezetés döntött. Az új helynök a karintiai püspök, Josef Marketz  munkáját segíti:

szinodalitási és egyházfejlesztési feladatokért felel az egyházmegyében.

Barbara Velik-Frank 1968-ban született Bécsben, házas, két felnőtt lány édesanyja. Katolikus szakképzésből és hitoktatásból diplomázott, majd nemzetközi fejlesztési együttműködésben és hittanárként dolgozott. A Gurk–Klagenfurt Egyházmegyében számos egyházi pozícióban dolgozott már. Vezette a Szinodalitási és Egyházfejlesztési Hivatalt, lelki téren szolgálta a Katolikus Nőmozgalmat, valamint képzési vezetőként segítette a plébániai pasztorális munkatársak felkészítését. Ezenfelül

szervezetfejlesztéssel foglalkozott, és helyettes ügyvezetőként koordinálta az Egyházi Hivatalok és Szolgálatok Intézetének működését.

Kinevezése  vitákat szült, ugyanis az egyházjog szerint püspöki helynök (németül: Bischofsvikar) csak felszentelt pap lehet. Barbara Velik-Frank kinevezése azonban más típusú szolgálatként valósul meg, új (Bischöfliche Vikarin) megnevezéssel, amely egyértelműen megkülönbözteti azt a kanonikus „Bischofsvikar” tisztségtől. Míg a hagyományos püspöki helynök közvetlenül a püspököt helyettesíti, és kizárólag felszentelt pap töltheti be, addig a „Bischöfliche Vikarin” egy új cím, amelyet Marketz püspök saját hatáskörében, Ferenc pápa szinódusi törekvéseire hivatkozva hozott létre.

A kinevezés tehát nem tekinthető a hagyományos kánonjogi értelemben vett püspöki helynöki kinevezésnek, hanem egy új egyházi vezetői pozíció, amely a laikusok, különösen a nők növekvő egyházi szerepvállalásának konkrét megvalósulása.