Nyílik az ajtó, amely új perspektívákat tár a nők egyházi szolgálatához

Ferenc pápa írt előszót ahhoz a könyvhöz, amely nyíltan beszél a hölgyek jövőbeli szerepéről. A kötet témája szorosan kapcsolódik a szinodális szinódus második ülésszakához, a publikálás időzítése is ehhez a fontos eseményhez köthető.

Szeptemberből lesz olvasható a Nők és a szolgálatok a szinodális egyházban című kötet, amelynek központi témája a nők szerepének és szolgálatának újragondolása a jövő egyházában, méghozzá gyakorlati szempontból. A kötet öt szerzője (Linda Pocher szalézi nővér, Jo B. Wells püspök, Giuliva Di Berardino liturgikus szakértő, Jean-Claude Hollerich bíboros és Seán Patrick O’Malley bíboros) különböző nézőpontokból vizsgálják, hogyan lehet a nők szerepét erősíteni az egyházi szolgálatokban. Korábban nem látott bátorsággal beszélnek a nők lelkipásztori szolgálatban betöltött szerepéről, a nők vezetői képességeinek kihasználásáról, valamint a liturgiában és egyéb egyházi szolgálatokban betöltött feladatokról.

Aki azt hinné, provokatív könyvről van szó, téved, ugyanis a kötetnek nem célja, hogy megossza a női és férfi híveket, sokkal inkább egyensúlyt kíván teremteni az egyház tagjai között, a nemek arányát illetően. A kötet szerzői részletesen tárgyalják, hogyan válhatnak a nők a szinodális folyamat meghatározó szereplőivé, és hogyan járulhatnak hozzá az egyház megújulásához, miközben hangsúlyozzák, hogy a szinodalitás megköveteli a nők aktív részvételét a jövő egyházában. Mint írják, a nők nem csupán résztvevői, hanem formálói is lehetnek az egyházi életnek, ezért fontos, hogy a világegyház bővítse a nők egyházi szolgálatban betöltött szerepét. De vajon hogyan vélekedik erről a határozott iránymutató gondolatgyűjteményről Ferenc pápa?

Konkrét lépés a megújulás felé

Maga a Szentatya is részt vett a Nők és a szolgálatok a szinodális egyházban című kötet elkészítésében, egészen pontosan ő írta a könyvhöz az előszót. Ebben a rövid, ám annál fontosabb szakaszban kifejezi az egyház megújítása melletti elkötelezettségét, és nyíltan beszél arról, hogy az egyház most újabb mérföldkőhöz érkezik azzal, hogy felelősségteljes vezetői szerepet bíz a nőkre. Habár Ferenc pápa már korábban is többször kifejezte, hogy a nők egyházi szerepvállalásának elismerése kulcsfontosságú az egyház jövője szempontjából, ezennel a kötethez írt előszavában arra hívja fel a figyelmet, hogy a nők bátran hallassák a hangjukat.

„A szinodális út megköveteli, hogy meghallgassuk egymást, különösen azokat, akik történelmileg nem kaptak hangot az egyházban.

A nők szerepének megerősítése ebben a folyamatban nem csak lehetőség, hanem szükségszerű.” – írja a Szentatya. Ez a könyv tehát nemcsak egyszeri munka, vagy egy főpásztori vállveregetés Ferenc pápától, hanem konkrét lépés a szinodalitás útján. Ugyanis a nők egyházi feladatainak elmélyítése összefügg az egyház megújulásával. Ahogy az előszóban Ferenc pápa hangsúlyozza, az egyház akkor lehet igazán hű Krisztus küldetéséhez, ha minden tagot, férfiakat és nőket egyaránt bevon a közösség építésébe.

Ferenc pápa találkozása Linda Pocher szalézi nővérrel (Fotó: Vatican Media)

Kiknek szól ez a könyv?

A szerzők eltérő szempontok alapján beszélnek a nők egyházi szerepvállalásáról – van, aki gyakorlatiasabb módon, a vezetői feladatkörökről szól, más inkább a lelkipásztori munkába hívná be az egyház női tagjait. Egyvalamiben azonban egyetértenek a véleményformálók: szükség van a női munkatársakra a jövő egyházában, és nem csupán a püspöki hivatalokban, hanem a nyilvánosság előtt is. Éppen ezért a kötet elsősorban teológusoknak, papoknak és lelkipásztori munkatársaknak szól, hogy választ kapjanak a kérdésre: mégis hogyan lehet bevonni a nőket az egyházi szerepkörökbe? Jean-Claude Hollerich bíboros kifejezetten azoknak ajánlja saját írását, akik nyitottak arra, hogy újragondolják a hagyományos egyházi szerepeket, és akik hajlandók tevékenyen részt venni az egyház megújulásában.

„Ez a könyv olyan vezetőknek és híveknek szól, akik nem félnek a változástól, hanem keresik azokat az utakat, amelyek révén az egyház valóban befogadó és közösségi lehet.”

– írja Hollerich bíboros. Míg Linda Pocher szalézi nővér szerint ez a könyv egy ajtó, amely új perspektívát nyit a nők szolgálatáról, egyben meghívás arra, hogy újraértelmezzük a hagyományos szerepeket a szinodális egyházban. A szalézi nővér szerint a nők szolgálata nem csupán egy lehetséges opció, hanem egy fontos döntés az egyház megújulásának érdekében. Jo B. Wells, az anglikán egyház püspöke és a könyv társszerzője szintén hangsúlyozza, hogy a nők szerepe a szinodális egyházban nem egyszerűen csak egy kérdés, sokkal több ennél. „A szinodalitás nem csupán egy módszer, hanem egy lelki folyamat, amelyben a nők jelenléte nélkülözhetetlen” – mondja Wells püspök.

A gyakorlatban is működik

„A nők szerepe az egyházban nem csupán egy társadalmi kérdés, hanem teológiai és lelki szükségszerűség is. Ahhoz, hogy az egyház valóban szinodális legyen, szükség van a nők bölcsességére, tapasztalatára és vezetői képességeire is” – ezt már Nathalie Becquart nővér teszi hozzá, a Püspöki Szinódus Főtitkárságának altitkára, aki egyike a pápa tanácsadóinak a katolikus egyházzal kapcsolatos kérdésekben.

Nathalie nővér a saját példájából is tudja, hogy a nők bevonása az egyház vezetésébe nemcsak a nők számára jelent lehetőséget, hanem az egyház egészének.

Talán nem meglepő, hogy a magas egyházi beosztásban szolgáló szerzetesnővér is támogatta a kötet megjelenését. Hiszen a Nők és a szolgálatok a szinodális egyházban című könyv célja nem más, mint a nők vezetői szerepvállalásának előmozdítása a jövő egyházában.

A kötet 2024 szeptemberétől kapható, és több nyelven is elérhető lesz, beleértve az angolt, olaszt és a spanyolt, ezen kívül a közeljövőben várhatóan további nyelveken is megjelentetik, hogy valóban eljusson a lehető legtöbb paphoz, teológushoz, egyházi vezetőhöz és Isten népének minél több tagjához.